fbpx

Jak dobrać wciągnik i wciągarkę?.

Jak dobrać wciągnik i wciągarkę?.

Albo raczej: Jak prawidłowo dobrać wciągnik lub wciągarkę do swoich potrzeb ?. Postaram się Wam dzisiaj odpowiedzieć na to pytanie z punktu widzenia dostawcy tego typu urządzeń od niemal 26 lat. Nie zawsze jest to prosty wybór!. Zaczynamy!

EMCE - WCIĄGARKI PRZEMYSŁOWE 2

Wbrew pozorom wybór odpowiedniego rozwiązania nie jest taki oczywisty.

Dzieje się to z dwóch powodów:

Po pierwsze: Wciągnik to skomplikowane urządzenie o zróżnicowanych parametrach które występuje w wielu odmianach.
Po drugie: Brak doświadczenia klientów w obsłudze i doborze tego typu urządzeń do swoich potrzeb.

Aby odpowiednio dobrać dla siebie wymagany typ urządzenia musimy odpowiedzieć sobie na podstawowe pytania:

 Do czego potrzebny jest nam wciągnik

– należy tu określić co będziemy podnosić, jak możemy go podwiesić, jaki gabaryt i masę ma podnoszony ładunek, na jaką wysokość chcemy go podnieść oraz czy chcemy się z tym ładunkiem przemieszczać także w poziomie.

Wyjaśnię to na poniższym przykładzie:

Co podnosimy: pokrywa pieca o masie 2 ton z jednym centralnym punktem zaczepowym.
Pokrywę trzeba podnieść i odstawić 10 metrów od pieca.

Udźwig [Q] = np. 2 tony
Wys. podnoszenia [Hp] = 8 metrów

Prędkość podoszenia [Vp]
Wciągniki posiadają przeważnie jeden lub dwa biegi (szybki i powolny)
Jeśli wciągarka ma służyć do prac serwisowych powinna posiadać dwa biegi – łatwiej i dokładniej będziemy mogli spasować podnoszone elementy lub je wypozycjonować. Jeśli zależy nam na szybkim podnoszeniu i opuszczaniu – wystarczy wciągnik jedno biegowy.

Prędkość jazdy [Vj]
Jazda wciągnika – w tym momencie musimy dobrać wciągnik z w wózkiem jezdnym – może to być wózek jezdny swobodny, napędzany łańcuszkiem lub zintegrowany elektryczny wózek jezdny wciągnika. Wózki takie występują jako jedno biegowe oraz dwubiegowe (dwie prędkości jazdy – wolna i szybka)

Szerokość belki jezdnej [mm]
W przypadku wciągników jezdnych musimy posiadać odpowiednie tory jazdy – np: belki IPE HEA lub HEB.
Belki przeważnie projektowane są i obliczane pod konkretne udźwigi. Bardzo ważnym parametrem jest szer belki.
Umożliwi nam to dobór odpowiedniego wózka jezdnego – wózki takie wyposażone są w ograniczoną regulację szerokości rozstawu rolek jezdnych

Czytasz: Jak dobrać wciągnik i wciągarkę?.

Kolejnym podstawowym parametrem w prawidłowym doborze wciągnika jest natężenie i cykle pracy.

Każdy profesjonalny wciągnik projektowany jest pod inne natężenie pracy – co przekłada się na jego trwałość, wydajność, niezawodność oraz oczywiście cenę.

Przed zakupem i doborem odpowiedniego wciągnika musimy wyliczyć obie ilość cykli pracy wciągnika.

Należy wziąć pod uwagę – Ile w ciągu godziny lub dnia będziemy wykonywać podnoszeń (cykli podnoszenia), czy będzie to praca jedno dwu lub trzy zmianowa ? Czy podnoszony ładunek będzie miał max masę jaką może podnieś wciągnik ? W naszym przypadku 2 tony lub może będą to różne masy od 100 do 2000 kg ? Dodatkowo powinniśmy określić czy te ładunki będą podnoszone zawsze na wys. 8 metrów czy np tylko o 2 metry w górę i 2 metry w dół.

Dzięki temu właściwie będziemy mogli dopasować model wciągnika tak aby się nie przegrzał w czasie pracy lub uległ nadmiernemu zużyciu. Po określeniu powyższych parametrów najlepiej skonsultować się z naszym doradcą i poprosić o dobór odpowiedniego urządzenia.

Środowisko pracy

EMCE WINCHES

– Musimy zdać sobie sprawę, że standardowe rozwiązania przeznaczone są do pracy wewnątrz pomieszczeń gdzie panują w miarę spokojne warunki pracy ( odpowiednio suche wietrze, brak zapylenia, brak substancji wybuchowych).

Wciągniki wykonane mogą być z różnymi klasami uszczelnień np: IP 56 IP 65 oraz wykonania przeciw wybuchowe do stref zagrożonych wybuchem z oznaczeniem ATEX. Określenie środowiska pracy to bardzo ważny parametr który wpływa dosyć znacząco na cenę i niezawodność urządzenia.

Zasilanie wciągnika

Jak dobrać wciągnik i wciągarkę2

– Mowa tu nie tylko o napięciu zasilania ale także o doprowadzeniu prądu w czasie jazdy wciągnika po belce jezdnej. Napięcie zasilania odgrywa tu dużą rolę – wciągarki z zasilaniem 230 V oraz udźwigiem do 1 tony nie potrzebują odbioru UDT. Dlatego są bardzo popularne zwłaszcza w Polsce gdzie istnieje UDT. Napięcie takie ma swoje wady – powoduje, że stosowane jest tylko dla wciągników o małym natężeniu pracy i wys. podnoszenia do max 15 metrów i udźwigu max 1000 kg. Dodatkowo wciągniki z zasilaniem 230 V są droższe w zakupie. Zasilanie 400V jest tańsze, bezpieczniejsze ale wymaga odbioru urządzenia przez UDT. Dlatego nie stosuje się go w wciągarkach małych i przenośnych.

 

Sterowanie

KASETA STERUJĄCA WCIĄGARKI STEROWANIE

– już na etapie planowania musimy zastanowić się nad odpowiednim typem sterowania.

Standardowo wciągniki obsługiwane są za pomocą przewodowej niskonapięciowej kasety sterującej która posiada określonej długości odcinek kabla. Gdy nasz wciągnik będzie wisiał wysoko i będzie do niego utrudniony dostęp i a zwisający przewód będzie niewygodny lub niemożliwy w zastosowaniu polecamy sterowanie radiowe. Sterowanie odbywa się za pomocą bezprzewodowej kasety. Rozwiązanie to jest oczywiście bardziej kosztowne niż standardowe. Wciągniki mogą być też sterowane za pomocą skrzynek sterujących lub kabin operatora mocowanych na stałe.

Aby zaoszczędzić czas i Państwa pieniądze polecamy przed zakupem skonsultować się z naszymi doradcami którzy od lat zajmują się projektowaniem, doborem i sprzedażą wciągarek i wciągników.

Jak dobrać wciągnik i wciągarkę?.

REASUMUJĄC

Jak wybrać wciągarkę?

Wybór odpowiedniego typu wciągarki w zależności od zastosowania nie musi być trudnym zadaniem. Musisz znać podstawowe zasady jej wyboru. Grupa intensywności pracy (klasa serwisowa): Work Intensity Group (klasa serwisowa) to podstawowy parametr do wyboru wciągarki, która spełni Twoje potrzeby. Istnieje wiele grup od 1Bm do 5M (według MES). W celu ustalenia właściwej grupy należy uwzględnić wszystkie zaplanowane cykle pracy jednostki dziennie (policzyć). Na przykład, jeśli jednostka ma być używana okazjonalnie (raz w tygodniu), znajdzie się ona w najniższej Grupie Intensywności Pracy. Jeśli jednostka ma być używana do 2 godzin dziennie, to zrobi to jej przeciętna Grupa Robocza Intensywności. Jeśli jednostka ma być używana przez więcej niż 4 godziny dziennie, wówczas zajmujesz się jej ciągłą pracą. Powyższa klasyfikacja ma charakter ogólny i nie uwzględnia maksymalnych obciążeń.

Rodzaje napędów wciągarki

Wciągarki można klasyfikować według wielu kryteriów. Typ napędu jest pierwszym parametrem, który należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o zakupie wciągarki. Możesz wybrać spośród kilku opcji:

Oprócz wyżej wymienionych typów jednostek istnieje podział na liny i łańcuchy.

Specjalne warunki pracy

Wybór odpowiednich parametrów operacyjnych jednostki w oparciu o warunki, w których będzie działać, jest następnym krokiem do podjęcia. Jeśli pracujesz w zakurzonym środowisku, lepiej wybierz jednostkę o klasie ochrony IP 65. Jeśli wciągarka ma pracować w zimie w temperaturach poniżej 0 stopni, ważne jest, aby była wyposażona w system grzewczy silnika i odpowiedniej szafki elektrycznej, która zapobiegnie kondensacji pary wodnej. W przypadku, gdy wciągarka ma pracować w obszarach niebezpiecznych, np. w kopalniach lub studniach wiertniczych gazowych musi posiadać certyfikat ATEX w odpowiedniej grupie. ATEX zapewnia bezpieczną pracę każdej jednostki w obszarach niebezpiecznych. Można również zainstalować wyciągarkę w środowisku zasolonym. Następnie u dilera powinieneś wybrać jednostkę z klasą malowania w C4 lub C5. Ta klasa zapewnia długotrwałą ochronę metalu przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Obciążalność wciągarki

Decydując się na zakup wciągarki, jej ładowność jest jednym z najważniejszych podstawowych parametrów. Jeśli kupisz wciągarkę z jej ładownością, np. przy 1000 kg nie oznacza to, że możesz podnosić ładunki 1000 kg. Wszystko zależy od długości liny nawiniętej na bębnie i rzeczywistej masy ładunku. Załóżmy, że chcesz podnieść ładunek o wadze 1000 kg. Siła podnoszenia na pierwszej warstwie liny (która jest pierwszą nawijaną na bęben) jest równa 1000 kg. Jeśli długość liny to np. 50 m, co oznaczałoby, że na bębnie jest 5 warstw liny, a następnie na ostatniej (piątej) warstwie siła podnoszenia spadnie o około 90%! Na podstawie powyższego przykładu powinieneś wybrać wciągarkę o udźwigu przekraczającym 2000 kg! Jeśli chodzi o przeciąganie ładunków, jest to zupełnie inna sytuacja. Jeśli chcesz przeciągnąć obciążenie, np. 20 t, na płaskiej powierzchni, na stalowym kole i szynach (np. Wagonie kolejowym), potrzeba siły ciągnącej tylko 3% jej masy. W powyższym przykładzie wystarczająca będzie wciągarka o wadze 1200 kg. Jeśli chodzi o ładunki na gumowych kołach ciągniętych na betonie, zrobi to 10% jego wagi.

Jeśli Artykuł był dla Ciebie cennym źródłem informacji i wiedzy, daj znać w komentarzu.

Możesz także zapoznać się z ofertą jaką przygotowaliśmy wspólnie z zespołem ECIWciągarki i wciągniki

1 komentarz do “Jak dobrać wciągnik i wciągarkę?.”

Dodaj komentarz