fbpx

Drabina ewakuacyjna, informacje, przepisy, montaż, cena.

Drabina ewakuacyjna pionowa z koszem ochronnym – ECI

/Drabina ewakuacyjna, informacje, przepisy, montaż, cena. Drabina ewakuacyjna, drabiny ewakuacyjne, informacje, cena, montaż, budowa

 

Drabina ewakuacyjna, informacje, przepisy, montaż, cena.

Drabina ewakuacyjna, informacje, przepisy, montaż, cena

Co to jest drabina ewakuacyjna?

Jest to określenie najcześciej używane w stosunku do pionowych drabin mocowanych do budynków. Są to najczęściej stalowe drabiny z koszem ochronnym, umożliwiające wejście na dach budynku.
Wielu klientów zadaje sobie pytanie czy na budynku konieczna jest drabina ewakuacyjna. Wg obowiązujących przepisów i norm każdy budynek i hala powinny posiadać drogę ewakuacyjną, która umożliwia zejście oraz wejście na dach. Sprawdza się to w przypadku pożaru, ewakuacji a także planowanych i okresowych pracach wykonywanych na dachu, takich jak chociażby odśnieżanie lub konserwacja urządzeń wentylacyjnych znajdujących się na dachu. Na stałe kotwiona drabina pionowa również bardzo często służy jako dostęp do maszyn i urządzeń znajdujących się na wysokości.

 

Drabina ewakuacyjna, informacje, przepisy, montaż, cena. Drabina montowana na stałe - drabina ewakuacyjna, ile kosztuje ?
 
 
Drabina ewakuacyjna, informacje, przepisy, montaż, cena
 

 

Jakie przepisy i normy regulują stosowanie drabin ewakuacyjnych?

 
W „Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie” jest mowa m.in. o tym jakie są wymogi dla drabin z koszem ochronnym:
Szerokość drabiny na dach – co najmniej 50 cm
Odstęp między szczeblami nie większy niż 30 cm
Powyżej wysokości 3 m, drabina mocowana na stałe powinna posiadać zabezpieczenia przed upadkiem w postaci obręczy (zwanych również pałąkami lub klamrami) i pionowych tralek tworzących kosz ochronny. Pałąki te powinny być rozmieszczone w odstępach nie większych niż 80 cm, a pionowe tralki (pręty) kosza w rozstawie nie większym niż 30 cm.
Przy zejściu z drabiny pionowej na dach powinny znajdować się poręcze.
Oprócz wymogów w/w Rozporządzenia, drabiny ewakuacyjne powinny spełniać także normy Europejskie, które mniej lub bardziej precyzują wcześniej opisane warunki. Np. wg normy EN-ISO-14122-4 (Stałe środki dostępu do maszyn) dopuszczalna odległości między dwoma pałąkami ochronnymi to aż 150 cm.
Nasze drabiny ewakuacyjne odpowiadają zatem również normom: EN-ISO-14122-4, DIN-14094-1, DIN-18799-1.
 
 
 Drabina ewakuacyjna, informacje, przepisy, montaż, cena. Drabina pionowa, ewakuacyjna - jakie są przepisy i normy bezpieczeństwa?

 

 Jak powinny być zamontowane kotwione drabiny ewakuacyjne?

Wg przepisów drabina pionowa powinna posiadać zakotwienie do ściany w odstępach maksymalnie 2 m.
Ponadto szczeble drabiny na dach powinny być oddalone od ściany oraz ew. wystających elementów na odległość min. 15 cm.
Drabiny ewakuacyjne kotwione produkowane przez ECI zalecamy mocować na odpowiednich kotwach, dobranych stosownie do materiału, z którego wykonana jest ściana budynku. W przypadku mocowania drabin ewakuacyjnych do słupów stalowych lub żelbetowych zaleca się używanie specjalnych wsporników.
 
 
 
 
 
Drabina ewakuacyjna, informacje, przepisy, montaż, cena. Drabiny ewakuacyjne z koszem ochronnym - wszystko na temat drabin ewakuacyjnych
 

Drabina ewakuacyjna, informacje, przepisy, montaż, cena

Kotwienie drabiny do płyty warstwowej – czy jest dozwolone ?

Nie należy mocować pionowych drabin do płyt warstwowych ponieważ płyta nie jest elementem nośnym, którego wytrzymałość pozwalałaby przenieść potencjalne obciążenia drabiny ewakuacyjnej i osób na niej przebywających. Ponadto najczęściej powoduje to utratę gwarancji na samą płytę, która pod obciążeniem może ulec rozwarstwieniu lub deformacji. W takim przypadku drabina montowana na stałe musi być najczęściej do słupa stanowiącego wytrzymałą konstrukcję budynku.
 

 

Jak wykonane są stalowe drabiny z koszem ochronnym?

Drabiny systemowe produkowane są w 100% w naszym zakładzie w Kluczborku. Stosowane są wyłącznie materiały atestowane, wysokiej jakości i pochądzące od polskich dostawców. Budowa drabin ewakuacyjnych jest systemowa, co oznacza, że gotowa drabina z koszem ochronnym lub bez niego, skręcana jest z poszczególnych części. Dzięki temu rozwiązaniu większość drabin na dach można skompletować z gotowych elementów dostępnych z magazynu. Projekt i konstrukcja drabin systemowych zostały wykonane tak, aby nasze drabiny ewakuacyjne były wytrzymałe, łatwe w montażu i można je było w łatwy sposób przetransportować.

 

Ile kosztują drabiny ewakuacyjne?

Jako producent z doświadczenia wiemy, że każdy budynek zasadniczo wymaga indywidualnego podejścia – zwłaszcza gdy drabina ewakuacyjna ma zostać zamocowana na hali o budowie szkieletowej, pokrytej ścianą z płyty warstwowej lub też wymaga zastosowania podestu przejścia nad attyką. Z tego powodu drabiny mocowane na stałe wyceniamy wedle sprecyzowanego zapotrzebowania. Większość drabin na dach nieznacznie modyfikujemy i projektujemy specjalnie po to aby spełniały one normy oraz były solidnie i poprawnie zamocowane a także zapewniały bezpieczne i wygodne użytkowanie. Zapraszamy do składania zapytań ofertowych dot. drabin ewakuacyjnych.

 

DRABINY

Jeśli interesujesz się tematyką drabin ewakuacyjnych, aluminiowych, stalowych oraz rozwiązań specjalnych, zapraszamy do naszego poradnika o drabinach.

 

Gdzie kupić drabinę ewakuacyjną?

Firma ECI Polska jest wiodącym dostawcą systemów drabin ewakuacyjnych i przeciwpożarowych od 1992 roku.  ECI specjalizuje się w rozwiązaniach specjalnych, dostosowanych do potrzeb klienta. Aby otrzymać ofertę prosimy o wypełnienie poniższego formularza, następnie w przeciągu 48 godzin skontaktujemy się z Państwem.

Kliknij: DRABINY EWAKUACYJNE
Kontakt: TUTAJ

 

Formularz Wyceny Drabiny Ewakuacyjnej

     

    Nasze realizacje

    Drabina pionowa wykonana ze stali nierdzewnej kwasoodpornej

    Dodaj komentarz